RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA KELAS                        : PRASEKOLAH BESTARI
BILANGAN MURID              : 25 ORANG
TARIKH                                   :  26 April  2012
MASA                                     : 10.50- 11.50 PAGI
TUNJANG                               : KOMUNIKASI ( BAHASA MALAYSIA )
TAJUK                                     : MENGENAL HURUF VOKAL ( a, e, I, o, u )

FOKUS MI :
a)     MENYELESAIKAN MASALAH
b)     KECERGASAN FIZIKAL
c)     MUZIK
                                                             
KEMAHIRAN BERFIKIR  :
a)     MENGECAM
b)     MENGENALPASTI
c)     MEMBANDINGBEZA
d)     MENJANA IDEA
e)     PERKAITAN
STANDARD  PEMBELAJARAN  :
a)     (BM 3.2.1) Menyebut huruf vokal.
b)     (BM 3.2.2) Membunyikan huruf vokal.


OBJEKTIF                   - Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid
                                       dapat: 
a)     Menyebut huruf vokal a , e , I , o, u dengan betul.
b)     Menyebut bunyi huruf vokal dengan betul.
c)     Mengecam huruf vokal dengan betul
d)     Mewarna huruf vokal dengan betul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA  : 
a)     Murid-murid pernah melihat huruf vokal.
b)     Murid –murid pernah melihat gambar yang berkaitan huruf vokal.
c)     Murid-murid kenal ibu dan ayah.

PENERAPAN NILAI  :
a)     Berani mencuba
b)     Berusaha
c)      Bekerjasama
d)      Yakin

BAHAN BANTU MENGAJAR   : 
a)     Dadu huruf vokal
b)     Kad huruf vokal
c)     Kotak gambar huruf vokal
d)     Lembaran kerja

PENGGABUNGJALINAN             :
a)     Bahasa
b)     Kemahiran berfikir
c)     Fizikal




SET INDUKSI  ( 5 minit )
a)     Guru menyanyikan lagu Pak Mamat ada Kebun a,e,I,o,u.

b)     Murid menyanyi  lagu  sambil membunyikan huruf vokal.


LANGKAH 1  ( 15 Minit )
a)     Guru meminta murid membuat bulatan.

b)     Guru melambung kotak dadu dan meneka huruf vokal yang  jatuh.


c)     Murid –murid menyebut huruf vokal.


d)     Guru meminta seorang demi seorang murid ke tengah-tengah bulatan dan  melambung kotak dadu  dan menyebut huruf vokal yang jatuh.


LANGKAH 2 ( 10 Minit )
a)     Guru menunjukkan huruf vokal dan menyoal murid-murid.

b)     Murid-murid menyebut huruf vokal.
c)     Guru menunjukkan gambar ayah dan ibu dan meminta murid menyebut nama gambar.

d)     Guru meminta murid menyebut huruf awalan perkataan ayah dan  ibu.
a untuk ayah i untuk ibu.


LANGKAH 3 ( 15 Minit )
a)     Guru memanggil murid-murid ke hadapn untuk memegang kad huruf vokal.
Murid-murid lain menyebut huruf vokal.



b)     Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
c)     Murid-murid mewarnakan huruf vokal yang tersembunyi.





PENUTUP ( 5 Minit )
a)     Guru menyoal  kembali murid-murid yang menghantar lembaran kerja.
b)     Murid menyebut huruf vokal dengan betul.
c)     Murid mempamerkan hasil kerja masing-masing.




0 comments:

Login

Pelawat kami!!!

Powered by Blogger.

Saya rasa blog ini...

Tema Kami

PRA SEKOLAH KESAYANGANKU

kanak-kanak pintar!

kanak-kanak pintar!